Nowa atrakcja w Epi-Centrum Nauki – Electrum Eco Hive

20240422_134443-min

Epi-Centrum Nauki poszerza swoją ofertę. W laboratorium energetyki pojawił się nowy eksponat – wyjątkowa makieta zbudowana z ponad 60 tys. klocków LEGO, która przedstawia miasto zasilane odnawialnymi źródłami energii. Makieta nosi nazwę Electrum Eco Hive i została stworzona na zlecenie białostockiej firmy Electrum przez Łukasza Więcka, wicemistrza pierwszej edycji LEGO Masters Polska.

Makieta dostępna będzie dla zwiedzających w cenie biletu na Wystawę Główną już od 1 maja 2024.

Electrum Eco Hive zostało zaprojektowane jako unikalne miasto, w którym nowe technologie klimatyczne i energetyczne współgrają z rytmem życia mieszkańców. „Miasto jest niezależne od tradycyjnych źródeł energii opartych na węglu. Zamiast tego dominują odnawialne rozwiązania, takie jak turbiny wiatrowe, farmy słoneczne, agrofotowoltaika czy pływające panele na jeziorach. Mieszkańcy inteligentnych budynków, użytkownicy komunikacji, miejskiej infrastruktury czy inteligentnych fabryk Electrum Eco Hive są beneficjentami czystej, zielonej energii” – opowiada o projekcie Jan Roguz, Brand Business Partner w Electrum.

Koncepcja architektoniczna projektu opiera się na dziewięciu interaktywnych modułach, które mają za zadanie zaprezentować innowacyjne podejście do urbanistyki oraz pokazać różnorodność technologii OZE. Celem inicjatywy Electrum Eco Hive jest edukowanie na temat przyszłości, w której czyste i bezpieczne źródła energii, wykorzystywane w inteligentny sposób, staną się fundamentem naszej codzienności.

20240422_134856

„Współpraca przy Eco Hive to dla mnie wyjątkowe doświadczenie w karierze, a ten projekt różni się od moich dotychczasowych przedsięwzięć. Budowa całego interaktywnego miasta stanowi z pewnością ogromne wyzwanie konstrukcyjne. Poszczególne moduły są niezwykle zróżnicowane, każdy z nich wymagał od nas dużego zaangażowania i uwagi. Projekt porusza bardzo aktualną i istotną tematykę. Jestem dumny, że nasza wspólna praca z Electrum przyczyni się do inspiracji kolejnych pokoleń do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska” – mówi o pracy nad Electrum Eco Hive konstruktor Łukasz Więcek.

Electrum Eco Hive będzie stałym elementem laboratorium energetyki, które jest częścią Wystawy Głównej Epi-Centrum Nauki. Jest doskonałym uzupełnieniem znajdującej się tu multimedialnej makiety Białegostoku, na której prezentowana jest wielkość produkcji energii cieplnej i elektrycznej z tradycyjnej elektrociepłowni oraz z białostockiej spalarni śmieci.

20240422_134434-min

„Bardzo się cieszę, że makieta Electrum Eco Hive będzie prezentowana w białostockim Epi-Centrum Nauki. Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa instalacja w ciekawy sposób zainspiruje najmłodszych, ale i dorosłych do aktywnego zaangażowania się w kształtowanie zrównoważonej przyszłości naszych miast. Budowanie z klocków LEGO kojarzy się nam często z wykorzystaniem instrukcji pozwalających na stworzenie określonego modelu. W przypadku makiety Electrum Eco Hive mamy do czynienia z wykraczającym poza schematy i wyjątkowo kreatywnym projektem. Podobnie wygląda świat nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań, który napędzany jest przez nietuzinkowe odkrycia naukowców oraz pomysły przedstawicieli branży technologicznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich, także osoby z odleglejszych zakątków Polski  do odwiedzenia Epi-Centrum Nauki w Białymstoku i zapoznania się z Electrum Eco Hive” – komentuje Marek Jurzysta, kierownik Epi-Centrum Nauki.

20240422_134647-min

Electrum Eco Hive to edukacyjna przygoda na temat odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju. Miasto Electrum Eco Hive będzie narzędziem dla dzieci i młodzieży, wprowadzając ich w świat nowoczesnych i przyjaznych dla planety technologii, które współgrają ze stylem życia.

Makieta dostępna będzie dla zwiedzających w cenie biletu na Wystawę Główną już od 1 maja 2024.

Scroll to Top