SPiNDay 2023: Seniorzy z Białegostoku w fascynującej podróży po świecie nauki

SPINay 2023 (26)

Ponad 50 seniorów wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu zorganizowanym przez Centrum Popularyzacji Nauki UwB oraz Epi-Centrum Nauki pod nazwą SPiNDay. Odkrywali oni tajemnice nauki w Planetarium i laboratoriach Epi-Centrum Nauki. Zainteresowanie było tak duże, że utworzono dodatkową grupę uczestników.

Podczas SPINDay, które odbyło się 10 listopada 2023 r., seniorzy reprezentujący m.in. redakcję Podlaski Senior, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Akademię Plus 50, w pierwszej kolejności odwiedzili Planetarium i Obserwatorium UwB, gdzie obejrzeli film pt. "Na skrzydłach marzeń". Odbyli też fascynującą podróż po układzie słonecznym z udziałem prof. Marka Nikołajuka, astronoma z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Następnie w Epi-Centrum Nauki seniorzy wzięli udział w SeniorLab, czyli warsztatach laboratoryjnych.

🧪⚗🌈 W białych fartuchach wcielając się w role naukowców, przeprowadzili eksperymenty chemiczne z użyciem bezpiecznych substancji. Stworzyli tęczę w próbówce za pomocą kolorowych cieczy o różnej gęstości. Łącząc barwnik, glukozę, wodorotlenek sodu i potrząsając tak wypełnioną kolbą, wykonali eksperyment pn. „światła drogowe". Zaobserwowali zmianę kolorów roztworu imitującą światła sygnalizacyjne. Seniorzy stworzyli też olejowy ogród z kolorowymi bąbelkami oraz poznali właściwości suchego lodu i ciekłego azotu. Dzięki połączeniu kilku prostych substancji: wody, płynu do naczyń, wody utlenionej, barwników i katalizatora (suszonych drożdży) wykonali dynamiczne doświadczenie z pastą słoniową, strzelającą jak z wulkanu. Bawili się przy tym doskonale.

🔬🧫 Natomiast na warsztatach mikroskopowych seniorzy dowiedzieli się, jak działa mikroskop i mieli okazję przyjrzeć się najmniejszym strukturom i detalom, które są niewidoczne gołym okiem. Podziwiali różne preparaty: od małych owadów, przez fragmenty roślin, kwiatostany, ziarna maku po kryształki np. soli. Obsługa mikroskopu dla seniorów okazała się przyjemnym wyzwaniem, ale też sposobem na rozwijanie nowych umiejętności.

Wydarzenie SPiNDay stanowiło nie tylko edukacyjne doświadczenie, ale również okazję do wspólnego spędzenia czasu i rozwijania zainteresowań naukowych wśród seniorów.

 

SPiNDay to święto nauki organizowane przez polskie centra nauki pod wspólnym szyldem Stowarzyszenia "Społeczeństwo i Nauka SPIN".

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia ⤵

Scroll to Top