Wystawa czasowa „Neuromuzyka. Dźwięki sterowane falami mózgowymi”

Neuromuzyka wystawa czasowa Epi-Centrum nauki

Nowa atrakcja w Epi-Centrum Nauki! Wystawa czasowa „Neuromuzyka. Dźwięki sterowane falami mózgowymi” to artystyczna instalacja autorstwa Beniamina Głuszka – gitarzysty, kompozytora i teoretyka muzyki. Twórca, zafascynowany ludzkim mózgiem, poszukuje wspólnego mianownika między nauką, techniką, kulturą i sztuką, przy czym stara się aktywnie angażować zwiedzającego w proces twórczy.

Neuromuzyka jest multimedialną instalacją dźwiękową, której brzmienie wynika z pomiarów bioelektrycznej czynności ludzkiego mózgu metodą elektroencefalografii (EEG). Ustawienia syntezatorów generujących dźwięk są ciągle aktualizowane w oparciu o wyniki analizy fal mózgowych osoby korzystającej z instalacji.

Dzięki magicznej opasce EEG możemy usłyszeć (a także zobaczyć!) co nam w mózgu gra. Muzyka, którą usłyszymy, to interpretacja naszych fal mózgowych. Dodatkowo, na ekranie obejrzymy rysunek fal mózgowych (np. delta, teta, alfa czy beta), odpowiadających za różnego rodzaju stany w naszym umyśle. Poprzez poziom koncentracji uwagi mamy możliwość wpłynąć na wysokość i barwę dźwięku, rytm, tempo oraz harmonię. W efekcie kreujemy w ten sposób swój niepowtarzalny fenomen dźwiękowy, jednocześnie aktywnie współtworząc dzieło! Wszystko to odbywa się w otoczeniu dekoracji, w tym świecących modeli głów ludzkich z umieszczonymi punktami pomiaru EEG oraz zestawem głośników, które odtwarzają dźwięki wygenerowane przez Twój mózg.

Zapraszamy, przyjdź, sprawdź rytm swojego mózgu i odkryj melodyjny labirynt swoich myśli!

Instalacja jest dostępna w Laboratorium Elektromobilności na Wystawie Głównej do końca grudnia.

Scroll to Top