FESTIWAL DOŚWIADCZEŃ w ramach 3. urodzin Epi-Centrum Nauki

baner_Festiwall Doświadczen Epicentrum Nauki

W pierwszy weekend września zapraszamy na Festiwal Doświadczeń – urodzinową ucztę pełną naukowych doświadczeń. Świętuj trzecie urodziny białostockiego centrum nauki i skosztuj różnorodnych smaków nauki. Rozbudź swoje zmysły, biorąc udział w warsztacie sensorycznym, rozwiń zdolności manualne w warsztacie druku 3D, zajrzyj do świata owadów podczas warsztatu z mikroskopowania „Dokąd nocą tupta żuk” i odkryj tajemnice kuchni molekularnej.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, największe centrum popularyzacji nauki w Polsce północno-wschodniej, obchodzi swoje trzecie urodziny i zaprasza wszystkich miłośników nauki na Festiwal Doświadczeń. To dwudniowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 2-3 września 2023 r., rozbudzi wszystkie zmysły, dostarczy wielu emocji i pozwoli na nowe odkrycia. Przygotowano szeroką gamę warsztatów: sensorycznych, druku 3D, mikroskopowych oraz kuchni molekularnej, które połączone będą ze zwiedzaniem wystaw w towarzystwie edukatorów, a także animacjami, grami i zabawami.

Festiwalowe warsztaty:

Warsztaty sensoryczne – glutek, gniotek, maź (45 min.) to oferta dla dzieci w wieku 4-10 lat, które będą mogły wykonać własnoręcznie masę plastyczną o różnych kolorach i fakturach, gniotka z materiałów dostępnych w każdej kuchni oraz fantastyczną ciecz nienewtonowską. Będzie to okazja do poznania właściwości różnych materiałów i eksperymentowania z nimi.

Warsztat druku 3D (120 min.) to propozycja dla dzieci w wieku 10-16 lat, które będą mogły zapoznać się z innowacyjną technologią produkcji przestrzennych obiektów na podstawie cyfrowych modeli. Poznają jej obecne możliwości i zastosowania oraz potencjał wykorzystania druku 3D w przyszłości. Następnie każdy uczestnik otrzyma długopis 3D i będzie mógł stworzyć swój własny projekt wykorzystując druk przestrzenny.

Warsztaty mikroskopowe „Dokąd nocą tupta żuk” (90 min.) to oferta dla dzieci w wieku 10-16 lat, które będą mogły obserwować małe owady pod mikroskopem i dowiedzieć się więcej o tych żyjących w naszym sąsiedztwie. To okazja by odkryć co kryje się głębiej, w bardzo dużym powiększeniu i w skali mikro.

Warsztaty kuchni molekularnej (120 min.) to propozycja dla dzieci w wieku 10-16 lat, które będą mogły spojrzeć na gotowanie i kuchnię okiem naukowca. Będzie to okazja do poznania praw i odkryć fizyki oraz chemii, które mają zastosowanie w kuchni eksperymentalnej. Będzie można odkryć tajemnicę, jaka łączy banany i ziarna kawy, dowiedzieć się czym są witaminy, dlaczego sztuczne barwniki mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zrozumieć działanie kuchni mikrofalowej i sokowirówki. Wytworzyć molekularne żelki, sprawdzić pH żywności, zobaczyć efektowne działanie ciekłego azotu na czekoladę i inne produkty.

--

Udział w warsztatach jest płatny, a bilet upoważnia do wstępu jedno dziecko wraz z opiekunem oraz obejmuje możliwość zwiedzania Wystawy Głównej Epi-Centrum Nauki z edukatorem  oraz uczestnictwa w grze planszowej "Projekt 3W" (+60 min)., a w przypadku warsztatów sensorycznych obejmuje animacje, gry i zabawy w Strefie Małego Odkrywcy (+45 min.).

Bilety w cenie 25 zł (na każdy warsztat) są do kupienia w kasach Epi-Centrum Nauki oraz online.

PROGRAM FESTIWALU DOŚWIADCZEŃ

  • Warsztaty sensoryczne – glutek, gniotek, maź (17 os.): godz. 11:00-11:45, 13:15-14:00, 15:30-16:15
  • Warsztat druku 3D (20 os.): godz. 11:00-13:00
  • Warsztaty mikroskopowe „Dokąd nocą tupta żuk” (16 os.): godz. 13:00-14:30
  • Warsztaty kuchni molekularnej (20 os.): godz. 14:00-16:00
  • Warsztaty sensoryczne – glutek, gniotek, maź (17 os.): godz. 11:00-11:45, 13:15-14:00, 15:30-16:15
  • Warsztat druku 3D (20 os.): godz. 11:00-13:00
  • Warsztaty mikroskopowe „Dokąd nocą tupta żuk” (16 os.): godz. 13:00-14:30
  • Warsztaty kuchni molekularnej (20 os.): godz. 14:00-16:00

Organizatorzy: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny i Epi-Centrum Nauki

Patroni medialni: Portal Miejski Białystok Online

Scroll to Top