Blisko 400 osób świętowało 2. urodziny Epi-Centrum Nauki

3 litry zużytego ciekłego azotu, 4 m3 wyprodukowanej pasty słoniowej, 10 kg zużytego suchego lodu, 1 zbita 5-litrowa kolba Erlenmeyera oraz niezliczona liczba uśmiechów, okrzyków zachwytu i przybitych piątek między małymi naukowcami i ich opiekunami, aktywnie uczestniczącymi w naukowej zabawie. Tak w skrócie można podsumować LABBAR XXL - główną atrakcję 2. urodzin Epi-Centrum Nauki w Białymstoku.

W pierwszy weekend września (3-4.09) Epi-Centrum Nauki, z okazji swoich drugich urodzin, przygotowało na sali wystaw czasowych megalaboratorium. Dzieci z małą lub większą pomocą opiekunów, pod okiem doświadczonych edukatorów z Epi-Centrum Nauki, wykonali własnoręcznie szereg ekscytujących doświadczeń.

Ekscytujące eksperymenty

Na początku z pomocą kolorowych cieczy o różnej gęstości stworzyli tęczę w próbówce. Następnie łącząc specjalny barwnik, glukozę i wodorotlenek sodu, wykonali eksperyment o nazwie „światła drogowe”.  Uczestnicy warsztatów potrząsając kolbą, obserwowali, jak barwy roztworu zmieniały się podobnie jak światła sygnalizacyjne: czerwone – żółte – zielone.

Stworzyli też olejowy ogród pełen kolorowych bąbelków oraz poeksperymentowali z niskimi temperaturami. Mogli przekonać się, że po dolaniu ciepłej wody do pojemnika z kostkami suchego lodu, ten się nie rozpuszcza, a ulega sublimacji (przechodzi ze stanu stałego w stan gazowy) oraz posłuchać dźwięków wydawanych przy kontakcie monet z tą zimną substancją.

Uczestnicy wydarzenia wykonali też jedno z najbardziej efektownych i dynamicznych doświadczeń – strzelającą jak z wulkanu pastę słoniową. I to dzięki połączeniu kilku prostych substancji: wody, płynu do naczyń, wody utlenionej, barwników i katalizatora – suszonych drożdży.

W przerwach między poszczególnymi eksperymentami edukatorzy Epi-Centrum Nauki zaprezentowali garść widowiskowych właściwości tajemniczego suchego lodu oraz mrożącego ciekłego azotu.

Na zakończenie LABBARU XXL edukatorzy Epi-Centrum przygotowali specjalny pokaz lewitujących balonów oraz doświadczenie z pastą słoniową w megaskali. Dzięki użyciu tajemnej substancji można było zaobserwować wyrzut piany na wysokość nawet kilku metrów, a wytworzyło się jej tak dużo, że starczyłoby dla stada, a nie tylko jednego słonia.

Eksperymenty w LABBARZE XXL wywołały niezliczoną liczbę uśmiechów, okrzyków zachwytu i przybitych piątek między małymi naukowcami i ich opiekunami, aktywnie uczestniczącymi w naukowej zabawie.

W ten urodzinowy weekend można było skorzystać też ze standardowej oferty Epi-Centrum Nauki. Wystawę Główną i Strefę Małego Odkrywcy (przeznaczoną dla dzieci w wieku 3-10 lat) odwiedziło łącznie blisko 200 osób.

Epi-Centrum Nauki to największe centrum popularyzacji nauki w Polsce Wschodniej. Rozpoczęło swoją działalność 29 sierpnia 2020 r. i od tego czasu gościło ponad 70 tys. zwiedzających.

Scroll to Top