Noc Innowacji w Białymstoku

Odwiedź Epi-Centrum Nauki, zajrzyj do niedostępnych na co dzień laboratoriów Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, a przedpremierowo również do tamtejszego obserwatorium astronomicznego, spotkaj się z innowatorem i wynalazcą Petrosem Psyllosem, rzuć się w otchłań wirtualnej rzeczywistości, skorzystaj z bezpłatnych szkoleń i zapoznaj się z ofertą Politechniki Białostockiej.

W sobotnią noc 9 października 2021 r. konsorcjum złożone z pięciu innowacyjnych instytucji zaoferuje wiele niecodziennych atrakcji, z których będzie można skorzystać bezpłatnie.

Noc Innowacji to ogólnopolska inicjatywa realizowana w ramach Festiwalu Cyfryzacji [https://digitalfestival.pl/], której celem jest przedstawienie osiągnięć polskiej nauki i biznesu, a także prezentacja tego, w jaki sposób cyfryzacja, zaawansowane technologie i robotyka zmieniają nasz świat. W trakcie wydarzenia drzwi dla zwiedzających po raz kolejny otworzą najnowocześniejsze miejsca w Polsce. Tej nocy będzie można zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, zaprzyjaźnić z robotami i pokochać otaczające nas innowacje.

W Białymstoku z tej okazji będzie można bezpłatnie wziąć udział w wielu interesujących wydarzeniach organizowanych przez Regionalny Hub Innowacji złożony z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, szkół INFOTECH, Fundacji Młodej Nauki, Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej.

Epi-Centrum Nauki będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną Wystawy Głównej, gdzie na powierzchni blisko 50 klas szkolnych zgromadzono 100 nowoczesnych, interaktywnych eksponatów, dzięki którym sam sprawdzisz działanie praw fizyki i chemii oraz zrozumiesz tajemnice świata nauki. Ze swoim wyjątkowym wykładem wystąpi tu również Petros Psyllos, białostocki naukowiec i wynalazca młodego pokolenia, który porówna wizje Stanisława Lema do obecnych zdobyczy technologii.

Dzięki uczniom szkół INFOTECH przeniesiesz się do wirtualnej rzeczywistości i poorbitujesz wokół gwiazd. Z inicjatywy Fundacji Młodej Nauki zapoznasz się z ofertą bezpłatnych kursów MOOC, na których każdy może poszerzyć swoją wiedzę na interesujące tematy.

Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zajrzysz do laboratoriów wysokich technologii, do których na co dzień mają wstęp tylko pracownicy i studenci tego wydziału. Zobaczysz spektometr komptonowski, poznasz nowy stan materii, zbadasz efekty fizyczne w cienkich materiałach magnetycznych, poeksperymentujesz z wykorzystaniem komputera, zajrzysz do mikroskopu polaryzacyjnego, zobaczysz gwiazdy rozrywane przez czarne dziury i przedpremierowo odwiedzisz uniwersyteckie obserwatorium.

Rąbka tajemnicy uchyli również Politechnika Białostocka, która zaprezentuje ofertę swoich wydziałów.

PROGRAM NOCY INNOWACJI

9 października 2021 r. (sobota)

17:00 – 22:00

Laboratorium wirtualnej rzeczywistości – Technikum Programistyczne INFOTECH

Zakładasz specjalne gogle VR i przenosisz się do innego świata. Virtual Reality, w skrócie VR, to w tłumaczeniu na język polski wirtualna rzeczywistość. Aplikacje VR to przyszłość wykorzystywana w medycynie, wojsku czy wszelkiego rodzaju szkoleniach. To technologia, dzięki której można całkowicie zanurzyć się w wirtualnym świecie. Jak? Zakładając specjalne gogle. To one przenoszą człowieka do innego świata. To, co widzimy, słyszymy, doświadczamy, jest bardzo realne.

Prezentacja platformy edukacyjnej NAVOICA.PL z kursami typu MOOC – Fundacja Młodej Nauki

Jesienią 1414 r. na studia w Akademii Krakowskiej zapisał się piętnastoletni Jakub, syn Dominika. Przybył z Gniezna. Po trzech latach zdemaskowano go jako dziewczynę. Nawojka – bo tak w rzeczywistości nazywał się Wielkopolanin – była pierwszą polską studentką (Leszek Mazan i Mieczysław Czuma). Dziś NAVOICA.PL to platforma edukacyjna z kursami typu MOOC – bezpłatnymi, dostępnymi 24h przez 7 dni w tygodniu dla każdego obywatela. W strefie Fundacji Młodej Nauki (inicjatora platformy i wykonawcy projektu Polski MOOC) uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z kursami przygotowanymi przez Polskie uczelnie (w tym Politechnikę Białostocką) oraz instytucje (np. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni). Będziemy próbowali także dołożyć cegiełkę do konkursu #AIChallenge poprzez ukończenie kursu Podstawy sztucznej inteligencji.

miejsce: Epi-Centrum Nauki, ul. Słoneczna 1

wstęp wolny bez konieczności rezerwacji

– – – – – – – – – – – – – – – –

18:00 – 20:00

Prezentacje w laboratoriach Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku

Specjalnie na Noc Innowacji Wydział Fizyki Uniwersytet w Białymstoku przygotował szereg wyjątkowych atrakcji. Biorąc w nich udział dowiecie się m.in. na czym polegają innowacje? Gdzie w codziennym życiu Kowalski spotyka się z innowacjami wypracowanymi przez naukowców? Na co wydatkowane są pieniądze podatników? Jak uczelnia wykorzystuje środki zdobyte z różnych funduszy: unijnych lub rządowych? Podczas Nocy Innowacji Wydział Fizyki otwiera swoje laboratoria i zaprasza na niecodzienne spotkania z naukowcami.

Laboratorium spektroskopii komptonowskiej

dr Marek Brancewicz

Spektroskopia komptonowska jest metodą badawczą pozwalającą na zbadanie rozkładu gęstości pędów elektronów w materii. Pomimo faktu, że wykorzystywany tu efekt Comptona został opisany już w 1923 roku, do tej pory stanowi jeden z najlepszych bezpośrednich testów obliczeń struktury elektronowej. Brzmi tajemniczo? Na spotkaniu objaśnimy ideę eksperymentu komptonowskiego i pokażemy spektrometr komptonowski ze źródłem 137Cs znajdujący się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Kondensat Bosego-Einsteina

dr Krzysztof Gawryluk

Chcesz poznać nowy stan materii? Słyszałeś o superatomie, czyli układzie zbudowanym z tysięcy atomów schłodzonych do niewyobrażalnie niskich temperatur? W takich właśnie warunkach wszystkie atomy zachowują się identycznie. A co z tego wynika? Prace badawcze z tematyki kondensatu przeprowadzane na Wydziale Fizyki bazują na symulacjach komputerowych. Naukowcy wykorzystują superkomputery. Jak wygląda taki superkomputer? Jakie ma parametry? Ile pobiera prądu? Podczas prezentacji odwiedzimy Wydziałowe Centrum Obliczeniowe i poznamy odpowiedzi na te pytania.

Światło w badaniu właściwości cienkich warstw magnetycznych

dr hab. Ryszard Gieniusz, mgr Urszula Guzowska

Rezonans ferromagnetyczny, zjawiska mające swe analogie w optyce, takie jak odbicie, załamanie i dyfrakcja wzbudzeń namagnesowaniem w cienkich warstwach magnetycznych – brzmi ciekawie? To spotkanie dla ciekawych świata fizyki. Przedstawimy układy doświadczalne pozwalające na badanie efektów fizycznych w cienkich materiałach magnetycznych.

Innowacje w edukacji fizyki, a może i nie 😉

mgr Wojciech Dobrogowski

Teraz i Ty możesz wykonać eksperymenty z fizyki w komputerowym stylu. Pokażemy możliwości szkolnych zestawów doświadczalnika opartych o komputerowy interfejs pomiarowy. Przewidziane uczestnictwo zwiedzających. Zapraszamy.

Maszyny CNC

dr Cezary Walczyk

Plotery, frezarka oraz drukarki 3D – zaprezentujemy przykłady maszyn sterowanych komputerowo. Omówimy również programy do sterowania wymienionymi urządzeniami.

Laboratorium magnetometrii bazującej na optycznych mikroskopach polaryzacyjnych

dr Zbigniew Kurant

Mikroskopy polaryzacyjne wykorzystywane są do obrazowania struktury domenowej w nanostrukturach metalicznych i umożliwiają dokonywanie wektorowej analizy magnetyzacji w domenach. Brzmi poważnie? Do tego jest niezwykle ciekawe. Sterowanie pracą całego układu odbywa się za pomocą oprogramowanie LabView, a do opracowania wyników stosowane są wyrafinowane techniki obróbki obrazów. Będzie można zwiedzić laboratorium i zobaczyć mikroskop w akcji.

Rozerwania gwiazd przez czarne dziury

dr hab. Marek Nikołajuk, prof. UwB

Spotkanie będzie trwać 25 minut. W tym czasie przedstawię nie tylko wyniki prac teoretycznych. Wyniki te zostaną porównane do obserwacji astronomicznych, wykonanych przez satelity z teleskopami pracującymi w zakresie promieniowania rentgenowskiego.

miejsce: Wydział Fizyki, kampus Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1

rejestracja: 

wejście o godz. 18:00

wejście o godz. 18:30

wejście o godz. 19:00

wejście o godz. 19:30 

– – – – – – – – – – – – – – – –

 19:30 – 20:15

Petros Psyllos – Jak nowoczesne technologie zmieniają świat, w którym żyjemy? Od wizji Stanisława Lema do współczesności BRAK MIEJSC!

Jak nowoczesne technologie (takie jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, Smart City, Blockchain, chatboty, roboty społeczne, komputery kwantowe, neuromorficzne komputery, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość oraz inne) zmienią nasz świat? Jakie są ostatnie osiągnięcia w tych dziedzinach? W jakim kierunku będą zmierzały badania nad tymi technologiami i czego możemy się spodziewać już za kilka lat?

miejsce: Epi-Centrum Nauki, ul. Słoneczna 1

wstęp wolny po uprzedniej rejestracji (kliknij)

– – – – – – – – – – – – – – – –

 20:00 – 20:45 i 20:50 – 21:35 BRAK MIEJSC!

Przedpremierowa wizyta w uniwersyteckim obserwatorium astronomicznymUniwersyteckie Centrum Astronomii oficjalnie ruszy za kilka tygodni. Ale już teraz – podczas Nocy Innowacji – zapraszamy do przedpremierowego zwiedzenia obserwatorium. Zakupiony został unikatowy 60-centymetrowy teleskop ASA600. Podczas spotkania będzie można usłyszeć o możliwościach tego sprzętu, na który tak czekali naukowcy i pasjonaci astronomii. W przypadku pogodnego wieczoru – możemy liczyć na oglądanie Jowisza, Saturna i być może jakiegoś innego, bardziej odległego obiektu.

miejsce: Uniwersyteckie Centrum Astronomii, kampus Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1

rejestracja:

wejście o godz. 20:00

wejście o godz. 20:50

– – – – – – – – – – – – – – – –

 20:00 – 22:00

Zwiedzanie Wystawy Głównej Epi-Centrum Nauki BRAK MIEJSC!

Czy bałabyś się, chodząc po dachu Stadionu Miejskiego w Białymstoku? Czy Moc jest w Tobie tak silna, jak w rycerzach Jedi? Czy rozpoznasz znaki drogowe szybciej niż sztuczna inteligencja? Sprawdź to w Epi-Centrum Nauki!W Białostocką Noc Innowacji przenieś się do świata, w którym nuda nie istnieje, a nauka jest zabawą. Poznaj tajemnice wirtualnej rzeczywistości, robotyki i sztucznej inteligencji. Epi-Centrum Nauki to największe w Polsce Wschodniej centrum popularyzacji nauki, które od momentu otwarcia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób w każdym wieku. Na powierzchni odpowiadającej niemal 50 klasom szkolnym zgromadzono 100 interaktywnych eksponatów. Pozwalają one dzieciom, dorosłym i seniorom odkrywać tajemnice otaczającego nas świata, samodzielnie eksperymentując. Epi-Centrum Nauki to interaktywna wyprawa w głąb świata nauki i angażująca atrakcja, która gwarantuje ciekawe spędzenie czasu.

miejsce: Epi-Centrum Nauki, ul. Słoneczna 1

rejestracja (kliknij)

Scroll to Top