Pierwsze urodziny za nami!

Ufff… co to był za weekend! 3 gorące dni, 3 kg rozdanych krówek i 200  balonów. Łącznie ok. 280 uczestników na 6 interesujących spotkaniach oraz ponad 1000 odwiedzających Epi-Centrum Nauki, którzy dodatkowo uczestniczyli w pokazach interaktywnych oraz spotkali się z gadami i pająkami. Tak wyglądały 1. Urodziny Epi-Centrum Nauki w Białymstoku.

Pasja i wyzwania

Mocnym otwarciem 1. Urodzin Epi-Centrum Nauki było piątkowe spotkanie z Karolem Wójcickimpopularyzatorem astronomii i autorem popularnego bloga „Z głową w gwiazdach”. Ponad 140 osób z zaciekawieniem słuchało fascynującej opowieści o pasji, stawianiu celów i nowych wyzwaniach, ilustrowanej unikalnymi zdjęciami i filmami.

Karol Wójcicki zdradził, że jego pasję – astronomię – zapoczątkowało wpatrywanie się w gwiazdy, które z czasem spowszechniało. Dlatego też z wielką chęcią podjął się nowych wyzwań, czyli poszukiwania najciekawszych zjawisk atmosferycznych – zaćmień słońca i zórz polarnych. A poszukiwania te, to mnóstwo niezapomnianych podróży, z których pierwsza zaprowadziła go na Syberię, by obserwować całkowite zaćmienie słońca. Karol Wójcicki zdradził, że jego najbliższym celem (za kilka dni) jest zobaczenie zorzy nad erupcją wulkanu Fagradalsfjall na Islandii. Natomiast jego marzeniem, na które natchnął go 13-letni chłopiec podczas jednego ze spotkań, jest jednoczesna obserwacja zaćmienia słońca i zorzy polarnej. Jest to niezwykle rzadkie zjawisko, niemal niemożliwe, ale z jego ustaleń wynika, że 12 sierpnia 2026 roku na Półwyspie Tajmyr będą ku temu sprzyjające warunki. Teraz każde kolejne zaćmienie słońca, będzie próbą przygotowującą go do tych najważniejszych 95 sekund w dotychczasowych obserwacjach. Cytując Karola „Nie ma dwóch takich samych zórz i zaćmień słońca i dlatego ich poszukiwanie jest tak ekscytujące”. Podejrzewamy, że spotkanie z Karolem Wójcickim zainspirowało kilka osób do własnych poszukiwań ciekawych zjawisk.

Wszystkie rakiety odpaliły

Sobota przywitała nas deszczem, ale nie zniechęcił on uczestników warsztatów rakietowych. Pod czujnym okiem instruktorów Polskiego Towarzystwa Rakietowego, 16 dwuosobowych zespołów (opiekun + dziecko) łączyło, składało, kleiło swoje kartonowe rakiety, by na koniec móc wystrzelić je w powietrze. Celem warsztatów nie było tylko zbudowanie rakiety, a uzyskanie wiedzy jak samemu ją skonstruować. Było to o tyle trudne, że modele Focus są tymi najbardziej wymagającymi. Cel został osiągnięty, wszystkie rakiety odpaliły. Trzy godziny intensywnej pracy zostały nagrodzone udanymi startami modeli Focus, z których najwięcej radości mieli ich mali właściciele. Dzięki zamontowanym spadochronom rakiety bezpiecznie wylądowały i są gotowe do ponownych startów.

Roboty mobilne

Uczestnicy drugiego spotkania z dr. Krzysztofem Gawrylukiem z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku odkryli możliwości druku 3D, w szczególności w kontekście samodzielnego konstruowania robotów. Poznali podstawy programowania robotów mobilnych i zapoznali się z maszynami skonstruowanymi na Wydziale Fizyki UwB charakteryzującymi się różnymi układami napędowymi naśladującymi np. ruch pająka lub konia.

Magiczne ostępy Puszczy Knyszyńskiej

Ukoronowaniem drugiego dnia urodzin było spotkanie z prof. Markiem Konarzewskim z Wydziału Biologii UwB, autorem albumu „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”, które poprowadziła Dorota Sawicka. Profesor Konarzewski zabrał uczestników w fascynującą podróż magicznymi ostępami Puszczy Knyszyńskiej, opowiadając o swojej ponad pięcioletniej pracy nad albumem. Mogliśmy podziwiać majestatyczne krajobrazy, poznać mieszkańców puszczy oraz odkrywać tajemnice jej bliższych i dalszych zakątków.

Gry komputerowe to nie tylko programowanie

W niedzielne popołudnie, trzeciego dnia urodzin, zamiast grać w gry komputerowe, goście Epi-Centrum Nauki zawitali na prezentację dra Krzysztofa Gawryluka  aby dowiedzieć się, jak je tworzyć. Prowadzący przekonał uczestników, że nie trzeba być programistą aby mieć swój udział w tworzeniu fascynującego świata online! Możliwości jest dużo: od modelowania postaci w programie graficznym, przez pisanie scenariuszy gier decyzyjnych, aż do konsultowania fizycznych zagadnień w danej rozgrywce.

Eksperymenty pomiarowe

Na ostatnim spotkaniu urodzinowym, Wojciech Dobrogowski z Wydziału Fizyki UwB przedstawił mechanizmy pomiarów z wykorzystaniem komputera i różnych czujników. Zachęcał uczestników do aktywnego udziału w eksperymentach, z czego chętnie skorzystali. Na początek mierzyli prędkość dźwięku. Wyznaczali przyspieszenie ziemskie za pomocą spadku swobodnego. Mierzyli tętno pulsoksymetrem. Główny wniosek ze spotkania był następujący – komputer mierzy, ale przede wszystkim pozwala na selekcję danych i ich analizę.

GALERIA Z WSZYSTKICH URODZINOWYCH WYDARZEŃ (na stronie BPN-T)

Scroll to Top