Zapraszamy na 1. Urodziny Epi-Centrum Nauki!

W ostatni weekend sierpnia, 27-29 sierpnia 2021 r., Epi-Centrum Nauki obchodzi swoje 1. urodziny. Podczas tych trzech dni zapraszamy na sześć fascynujących spotkań oraz szereg dodatkowych atrakcji.

27.08.2021 / piątek / Bilet wstępu – 15 zł

Godz. 19.00-20.30 / Ciemność dnia, światła nocy. UWAGA – brak miejsc.

Spotkanie z Karolem Wójcickim, popularyzatorem astronomii i autorem popularnego bloga „Z głową w gwiazdach”. Będzie to opowieść o poszukiwaniu najbardziej niesamowitych zjawisk astronomicznych na świecie – całkowitych zaćmień słońca oraz zórz polarnych. Autor zaprezentuje unikalne materiały foto i wideo zebrane podczas swoich podróży ukazujące rzeczywisty przebieg tych zjawisk.

Spotkanie przeznaczone jest dla osób w wieku od lat 6.

zdjęcia: Karol Wójcicki

28.08.2021 / sobota / Bilet wstępu na wydarzenia w sobotę – 15 zł (z wyłączeniem warsztatów rakietowych)

Godz. 11.30-14.30 / Zbuduj swoją rakietę! UWAGA – brak miejsc!

Warsztaty modelarstwa kosmicznego prowadzone przez instruktorów Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Korzystając z modeli do samodzielnego montażu, każdy będzie mógł skonstruować własną kartonową rakietę wyposażoną w silnik klasy A. Silniki są wymienne i jednorazowe, a modele można używać wielokrotnie. Starty rakiet odbędą się na otwartym terenie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, przy ul. Żurawiej 71 (4 km od Epi-Centrum). Osoby chętne muszą dojechać we własnym zakresie. W trakcie warsztatu zaprezentowane zostaną zdjęcia i filmy związane z historią polskich rakiet. 

Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku od lat 6. Uczestników w wieku do 12 lat zapraszamy z opiekunem; osoby powyżej 12 lat mogą budować model samodzielnie (1 bilet to jeden model rakiety).

Godz. 16.00-16.50 / Druk 3D i programowanie robotów mobilnych.

W trakcie spotkania dr Krzysztof Gawryluk zaprezentuje 4 roboty mobilne wykonane przez studentów Wydziału Fizyki UwB. Poznamy możliwości technologii druku 3D oraz programy do modelowania 3D. Uczestnicy dowiedzą się, jak zacząć konstruować własne roboty i programować popularną platformę Arduino, będącą jednostką zarządzającą pokazowymi robotami.

Prezentacja przeznaczona jest dla osób w wieku od lat 13.

Godz. 19.00-20.00 / Spotkanie autorskie z prof. Markiem Konarzewskim z Wydziału Biologii UwB połączone z prezentacją albumu „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”.

Blisko pięć lat pracy, tysiące przemierzonych kilometrów i kilkaset unikatowych zdjęć. Tak powstał niezwykły album pt. „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”, który zawiera ponad 300 unikatowych zdjęć z najdalszych zakątków tego leśnego kompleksu: pięknego, tajemniczego, często niedocenianego. Fotografie ukazują puszczę z bliska i z daleka, jej niezwykłą roślinność i dostojnych mieszkańców, a także przenikanie się świata przyrody i świata człowieka, przemijanie oraz ulotne piękno.

Spotkanie przeznaczone jest dla osób w wieku od lat 9.


29.08.2021 / niedziela / Bilet wstępu na wydarzenia w niedzielę – 15 zł

Godz. 13.30-14.20 / Fizyka w grach komputerowych.

Gry komputerowe nas otaczają – spotykamy je na telefonach komórkowych, w przeglądarce internetowej, konsolach czy też na komputerach stacjonarnych. Ale jak się je tworzy? Prezentacja dra Krzysztofa Gawryluka z Wydziału Fizyki UwB przedstawi rolę matematyki i fizyki w tworzeniu gier oraz wyjaśni, dlaczego trzeba się uczyć tych przedmiotów. Uczestnicy poznają popularny program w środowisku gamedev-u do tworzenia modeli 3D – blender, a także narzędzie do tworzenia samych gier – silnik GODOT. Okaże się, że dzięki nim samodzielnie możemy tworzenie wspaniałe gry na www, telefony komórkowe czy też PC!

Prezentacja przeznaczona jest dla osób w wieku od lat 13.

Godz. 16.00-16.45 / Pomiary i eksperymenty z wykorzystaniem komputera.

W trakcie wykładu Wojciecha Dobrogowskiego z Wydziału Fizyki UwB uczestnicy poznają mechanizmy pomiarów z wykorzystaniem komputera, zmierzą prędkość dźwięku i przeprowadzą szereg doświadczeń za pomocą czujników: siły, dźwięku, tętna i położenia.

Prezentacja przeznaczona jest dla osób w wieku od lat 9.

Wstęp na wydarzenia jest biletowany. Bilety w cenie 15 zł za każdy dzień dostępne są w zakładce „Kup Bilet” oraz w kasie na miejscu. Wstęp na warsztaty rakietowe jest oddzielnie płatny i kosztuje 15 zł.
Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona.

Oprócz wymienionych wydarzeń będzie można skorzystać ze standardowej oferty Epi-Centrum Nauki, która z okazji 1. urodzin zostanie wzbogacona o prezentację egzotycznych gadów (w niedzielę) oraz interaktywne pokazy naukowe (w sobotę i niedzielę).

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Scroll to Top