W dniach 24-25 sierpnia 2024 roku Epi-Centrum Nauki w Białymstoku świętowało swoje czwarte urodziny, organizując pełen naukowych emocji Festiwal Doświadczeń. Blisko 500 osób miało okazję zanurzyć się w fascynujący świat nauki.
Pierwszego dnia Festiwalu Doświadczeń odwiedzający mogli eksplorować interaktywne stanowiska naukowe na Wystawie Głównej, a także wspólnie eksperymentować ze znanymi i nagradzanymi popularyzatorami nauki. Tomasz Ruszkowski i Mikołaj Karpiński, czyli Heweliusze Nauki, zaprosili gości do aktywnego udziału w eksperymentach fizycznych, które miały formę zabawy. Przy pomocy prostych rekwizytów wykonali łatwe, ale zaskakujące doświadczenia, pomagając uczestnikom zrozumieć prawdziwe przyczyny często obserwowanych zjawisk.
Kulminacyjnym punktem programu był pokaz naukowy „The Rubber Duck Show”. Heweliusze Nauki za pomocą gumowych kaczuszek o różnych rozmiarach, kolorach i strukturach wyjaśnili kilka zjawisk fizycznych i matematycznych. Nie mogło zabraknąć naturalnego środowiska kaczek – wody. Goście przekonali się, że dzięki sile dośrodkowej, kaczuszka znajdująca się w misce z wodą, podczas ruchu okrężnego nie tylko nie wypadnie, ale też z miski nie uleci ani kropla płynu. Była też mowa o palecie kolorów RGB, czyli jak za pomocą trzech wiązek światła – czerwonej, zielonej i niebieskiej (Red, Green, Blue) – powstają inne barwy. Na koniec Heweliusze zaprezentowali „niemagiczne” umiejętności czytania w umysłach gości.
Atrakcje dla najmłodszych
Równocześnie w Strefie Młodego Odkrywcy przez cały weekend na najmłodsze dzieci czekało mnóstwo dobrej zabawy i niespodzianek. Przyjaźni edukatorzy – Majka Pytajka i Zmysłek - prezentowali pokazy i eksperymenty z użyciem ciekłego azotu, suchego lodu i kolorowych substancji o różnych właściwościach chemicznych. Maluchy wzięły też udział w różnych animacjach, grach i zabawach edukacyjnych, które rozwijały ich kreatywność oraz zdolności manualne.
Dodatkowo podczas drugiego dnia festiwalu dzieci w wieku od 6 do 14 lat brały udział w warsztatach DJ-skich, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów uczyły się podstawowych technik scratchu i mixu. Przesuwały palcami po płycie znajdującej się w gramofonie konsoli DJ-a, tworząc charakterystyczny, przerywany dźwięk, znany jako scratch. Dzięki temu mogły kreatywnie manipulować dźwiękiem, dodając unikalne akcenty i rytmiczne przejścia do muzyki. Dźwięk ten powstawał, gdy igła gramofonu poruszała się po rowkach płyty w przód i w tył, generując specyficzne, „szeleszczące” brzmienie, co sprawiało dzieciom ogromną frajdę.
Wydarzenie, zorganizowane przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny i Epi-Centrum Nauki, przyciągnęło szerokie grono miłośników nauki, dostarczając zarówno dzieciom, jak i dorosłym niezapomnianych wrażeń.