Wystawa Główna

Wystawa Główna obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Znajdziecie tam stanowiska z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych. Każdy z obszarów wyróżnia się scenografią, która nawiązuje danej do tematyki. Na wystawie zmieści się jednocześnie aż 200 osób. Jej powierzchnia to 2 670 m2, czyli tyle, ile 50 klas szkolnych.

Każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie: mali i duzi, dzieci i dorośli, uczniowie i nauczyciele. Na terenie wystawy znajduje się niemal 100 stanowisk doświadczalnych. Nie ma tam ustalonych tras zwiedzania, dzięki temu każdy będzie mógł samodzielnie zdecydować, jaką ścieżką i w jakim tempie będzie się poruszał. Rozpoczynając podróż wśród stanowisk doświadczalnych, przeniesiecie się do trochę innego świata – świata nauki przez doświadczanie.

Strefy na wystawie głównej

moc wody

Moc wody

Kojarzycie najsłynniejszą kąpiel w historii nauki? Kto ją odbył i co z tego wyniknęło? Tak, chodzi o Archimedesa i jego słynne „Eureka!” wykrzyczane po wejściu do… wanny! W ten sposób genialny matematyk odkrył jedno z najsłynniejszych praw przyrody - a to nie koniec odkryć, w których pomogła woda. Zapraszamy do niesamowitego świata wiedzy opartej na wynalazkach powstałych przy użyciu wody. Czeka na Was podróż pełna interaktywnych eksperymentów i doświadczeń skupionych na słynnych odkryciach Archimedesa, Pascala i nie tylko!

właściwości materiałów

Właściwości materiałów

W tej strefie odkryjecie świat fizyki i chemii. Porównacie właściwości sprężyste oraz termiczne przedmiotów i sami przeprowadzicie naukowe eksperymenty niczym prawdziwi naukowcy! Rozniecicie wirtualny ogień i zbadacie jego temperaturę, a przy pomocy licznika sprawdzicie, jak szybko rośnie dawka promieniowania w przypadku danych materiałów! My natomiast zapewniamy, że dawka radości z pobytu w Epi-Centrum Nauki wzrośnie bardzo szybko!

mechanika

Mechanika

W tej strefie zdobędziecie wiedzę o podstawach, na których opiera się inżynieria, czyli sile, ruchu, mocy i ciśnieniu. Przetestujecie dawniej używany silnik parowy i jego współczesnego krewniaka, dowiecie się również, jak pochodząca z gorącej pary energia cieplna przetwarzana jest w energię mechaniczną, poznacie i zrozumiecie siłę Coriolisa oraz sprawdzicie, jak zostaje uruchamiana bania Herona. Na przykładzie lewitującej piłki zbadacie, jak zmiany ciśnienia wpływają na przedmioty.

idź z prądem (3)

Idź z prądem

Strefa „Idź z prądem” to obszar łączący epokę pary i elektryczności ze współczesnością. Dawniejsze „mózgi elektronowe” zajmowały ogromne przestrzenie, dziś dzięki rozwojowi techniki smartfony czy tablety możecie zmieścić w małej kieszeni spodni. Korzystając z napędu ręcznego oraz elektrycznego, uzyskacie kilkucentymetrową iskrę elektryczną! Spróbujcie dzięki sile swoich mięśni wygenerować prąd! Na fanów motoryzacji czeka nie lada gratka – symulatory aut elektrycznych i spalinowych!

telekomunikacja

Telekomunikacja

W tej strefie poznacie i zrozumiecie działanie sieci telekomunikacyjnych - od tych dawnych do najnowocześniejszych. Sprawdzicie, jak to możliwe, że wiadomości i obrazy z drugiego końca świata docierają do Was w sekundę!

Przezroczyste obudowy komputerów pozwolą Wam zajrzeć w ich mechanizmyOdkryjecie, jak działają światłowody, a mikroskopy dostępne na wystawie pozwolą Wam bardzo dokładnie przyjrzeć się włóknom optycznym, z których się składają. Na koniec prześlecie sobie wiadomość przy pomocy alfabetu Morse’a!

robotyka (2)

Automatyka i robotyka

Algorytmy sterowania mają swoje zastosowanie także w tzw. liniach produkcyjnych. Dzięki automatyzacji wiele powtarzalnych procesów może odbywać się bez pracy człowieka. Takie linie trzeba zaprojektować i zaprogramować. To zadanie dla prawdziwych specjalistów! W tej strefie poznacie interaktywne roboty, których ruchy przypominają ruchy człowieka. Potrafią chodzić, robić pompki i przewroty. Poznając podstawy programowania, przy okazji nauczycie je tańczyć!

transport

Transport

Obszar poświęcony transportowi pokazuje wybrane wynalazki dotyczące przemieszczania się i materiałów w przestrzeni. Dowiecie się, czym jest tarcie statyczne, kinetyczne i toczne. Siądziecie za kierownicą repliki pierwszego samochodu w Białymstoku, a wsiadając na motocykl sportowy zamocowany na sprężynie, poznacie zasadę działania przeciwskrętu. Siedząc za sterami symulatora lotu, poczujecie się jak prawdziwy pilot samolotu. Wolicie sporty wodne? Mamy także żaglówkę - sprawdźcie, przy jakim wietrze płynie najszybciej!

ekscytujące technologie (2)

Ekscytujące technologie

W tej strefie przetestujecie drukarkę 3D, która służy do tworzenia obiektów trójwymiarowych i jest pomocna m.in. w medycynie. Zagracie też w prostą grę i nauczycie komputer rozpoznawać znaki drogowe – w ten sposób poznacie działanie sztucznej inteligencji. Zakładając okulary VR, przeniesiecie się też na dach Stadionu Miejskiego w Białymstoku!

magia ludzkiego ciała

Magia ludzkiego ciała

W obszarze „Magia ludzkiego ciała” zapoznacie się z anatomią człowieka, dzięki czemu zrozumiecie sposób funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dzięki doświadczeniom i eksperymentom poczujecie się jak lekarze na sali operacyjnej! Zakładając alkogogle poczujecie, jak funkcjonuje zaburzona percepcja człowieka i jak zachowuje się Wasz organizm przy częściowej utracie zmysłu równowagi. Będziecie też sterować bioniczną ręką, która dzięki sensorom napina mięśnie, a także dowiecie się, czym jest promieniowanie rentgenowskie!

DSC_6228

Optyka

Przetestujcie swój wzrok i poznajcie podstawowe prawa i zjawiska z dziedziny optyki! Stworzycie tutaj proste urządzenie optyczne i poznacie prawa optyki geometrycznej – odbicie, załamanie, całkowite wewnętrzne odbicie oraz rozszczepienie światła. Skorzystajcie też z mikroskopów! Macie okazję zobaczyć w dużym powiększeniu i zbadać, np. swój włos! Stworzycie również laserowy labirynt, a na koniec oszukacie swój mózg złudzeniami optycznymi, które dorównują sztuczkom najlepszych magików!

zabawa nauką (3)

Zabawa Nauką

Obszar „Zabawa nauką” zawiera wiele stoisk reprezentujących różne dziedziny nauki, które w ciekawy sposób prezentują m.in. zjawiska fizyczne, chemiczne, ale ćwiczą także koncentrację, pamięć i umiejętność strategicznego myślenia. Widzieliście kiedyś łoże fakira? Tutaj możecie sami położyć się na łóżku pełnym gwoździ! Kto z Was się na to odważy? Możecie też potańczyć, a przy okazji potrenować pamięć i koncentrację powtarzając wyświetlany na ekranie układ. Może zorganizujecie zawody, dzięki którym wyłonicie najlepszego tancerza wśród znajomych?

Scroll to Top