Wystawy

Myślę, więc jestem!

To zdanie wypowiedział dawno, dawno temu Kartezjusz – wielki filozof, matematyk i uczony, żyjący w XVII wieku. A Wy, o czym najczęściej myślicie? O niebieskich migdałach? To świetnie! W białostockim Epi-Centrum Nauki Wasza kreatywność i wyobraźnia na pewno się sprawdzą. Potrzebna będzie też szczypta uwagi, aby wnikliwie obserwować otoczenie i wykonywać zadania będące częścią wystawy „Poznawanie i wiedza”. Nic się nie martwcie, Zmysłek i Majka Pytajka we wszystkim Wam pomogą! Poznacie zjawiska dotyczące barwy i kształtów, a świat matematyki przybliżą Wam figury geometryczne i liczby.

Układanie klocków to nauka…?

Pewnie! Tym bardziej takich magnetycznych, które tworzą figury przestrzenne. Brzmi niesamowicie, prawda? Jeśli, tak jak Zmysłek lubicie labirynty, koniecznie musicie spróbować przejść przez ten w Centrum! Gra polegająca na przeprowadzeniu kuli przy pomocy magnesu przez labirynt to doskonała zabawa i rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Szczęśliwi czasu nie liczą…

Jednak mogą poznać dawne sposoby pomiaru czasu! Zegarek, który tata nosi na ręce, nie zawsze był dostępny. Wcześniej z pomocą przychodziła m.in. klepsydra. A jeśli lubicie liczyć (nie tylko czas), to na wystawie czeka na Was duże, kolorowe liczydło i wiele innych zabawek logicznych, dzięki którym na pewno nie będziecie się nudzić!

To co? Kto pierwszy do Epi-Centrum Nauki, ten lepszy – Zmysłek liczy czas!

Wiedzy mi wciąż mało, dziś poznam swoje ciało!

Ile palców ma jedna dłoń? A dwie? Ok, to łatwe pytania, ale Majka Pytajka ma trudniejsze!

„Czym jest trawienie? Dlaczego zęby bolą? Po której stronie ciała znajduje się wątroba?”

Spokojnie, spokojnie, po kolei! Odwiedzając wszystkie stanowiska strefy wystawy „Poznaj swoje ciało” uzyskacie odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące sekretów i funkcjonowania ludzkiego ciała.

Nic co ludzkie nie jest mi obce!

Do przestrzeni przypominającej gabinet lekarski zaprasza Zmysłek i Majka Pytajka. To nie taki zwykły gabinet - w tym są puzzle z modelem ludzkiego ciała! Jest też pan Szkielecik, obrazujący części składowe układu kostnego. Czaszka, kręgosłup, miednica – wszystko musi mieć swoje miejsce! Mamy nadzieję, że dbacie o swoje ząbki i nie ma w nich próchnicy tak jak w naszym ogrooomnym zębie na wystawie. Możecie go wyleczyć, a przy tym nauczyć podstaw higieny jamy ustnej. Na pewno będzie wdzięczny!

A co to jest? Tam na ekranie? Smutny i chory Zmysłek! Zrób mu zdjęcie rentgenowskie, postaw diagnozę niczym prawdziwy lekarz i wylecz, by mógł iść z nami dalej. Czeka nas jeszcze wiele atrakcji!

Technologie, które łączą

Na początek pytanie: wiecie, co mają ze sobą wspólnego telefon i radio? To wynalazki służące do komunikacji między ludźmi. Rozmawiając z rodzicami - komunikujecie się z nimi. Cały świat oparty jest na komunikacji! Dlatego warto poznać historię i sposób działania urządzeń, dzięki którym dostarczanie informacji stało się łatwiejsze. Gdzie możecie to zrobić? Oczywiście w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku! Strefa „Technika” wciągnie Was w fascynujący świat nauki niczym wir. Widzieliście kiedyś telefon przypominający labirynt stworzony z rur? Tutaj jest to możliwe!

„Halo, halo, Majka, jak mnie słychać?”

„Cześć Zmysłek! To naprawdę działa!”

Pewnie, że działa! Też możecie porozmawiać przez ten niezwykły telefon. Przy okazji nauczycie się, że dźwięk jest przenoszony przez powietrze zamknięte w tunelu.

„Niezła magia!”

Nawet Zmysłek jest pod wrażeniem, ale jednak…

To nie magia, to nauka!

Wszyscy lubią słuchać muzyki, prawda? Umożliwia nam to m.in. radio. Dzięki niemu poznajemy również informacje ze świata. To naprawdę bardzo ważny wynalazek! Jak to się dzieje, że słyszycie w głośniku panią prezenterkę, skoro ona jest w swojej redakcji? Działanie fali elektromagnetycznej i radiowej będziecie mogli poznać w Epi-Centrum Nauki! Zobaczycie też, jak wyglądały dawne telefony. Zapewniamy, że nie zmieściłyby się w kieszeni żadnych spodni.

Dawno, dawno temu…

Czy wiecie, że konstrukcje kamienne na Malcie, przez wielu uważane za najstarsze na świecie powstały ponad trzy tysiące lat przed naszą erą?

„To dawno?”

Bardzo dawno, Majko Pytajko! Od tego czasu wiele się zmieniło. Dzięki nauce i wynalazkom budowanie (chociażby domów) stało się o wiele prostsze. W Epi-Centrum Nauki poznacie prawa fizyki i mechaniki, które miały ogromny wpływ na świat budownictwa. A odbędzie się to wszystko przez zabawę! Majka Pytajka i Zmysłek oprowadzą gości, prawda?

„Jasne!”

Wspólna praca popłaca

Lubicie budować wieże z klocków? Tak? To świetnie się składa! W Epi-Centrum możecie zbudować, co tylko przyjdzie Wam do głowy. I to przy pomocy żurawia, czyli specjalnego wysięgnika, którym sterujecie samodzielnie. Idziemy dalej! Wielka piaskownica z magicznym piaskiem rozwinie zdolności manualne i twórcze, ucząc cierpliwości i dokładności. Na kolejnych stanowiskach czekają na Was klocki giganty!

 „Serio, są wielkie!”

Zmysłek potwierdza. Będziecie mogli poczuć się silni jak Herkules!

„Nie martwcie się, są duże, ale bardzo lekkie, sama sprawdzałam.”

Dzięki za informację Majko Pytajko! Jak widzicie, nasi przewodnicy współpracują ze sobą bezbłędnie. Zabierzcie swoje rodzeństwo i przyjaciół, przekonacie się o tym, że razem można więcej!

Najlepsze pomysły przychodzą do głowy pod prysznicem

Czy kojarzycie najsłynniejszą kąpiel w historii nauki? Kto ją odbył i co z tego wyniknęło? Tak, chodzi o Archimedesa i jego słynne „Eureka!” wykrzyczane po wejściu do… wanny! W ten sposób genialny matematyk odkrył jedno z najsłynniejszych praw przyrody - a to nie koniec odkryć, w których pomogła woda.

Epi-Centrum Nauki zaprasza do niesamowitego świata wiedzy opartej na wynalazkach powstałych przy użyciu wody. Po wejściu do strefy tematycznej, czeka Was podróż pełna interaktywnych eksperymentów i doświadczeń skupionych na słynnych odkryciach Archimedesa, Pascala i nie tylko. Poznacie fascynujące prawa matematyki oraz fizyki, które od dawna przenikają się i uzupełniają.

Wiedza płynie… z Mocą Wody!

Nowoczesne Centrum Nauki w Białymstoku poprowadzi Was przestrzeniami, w których dominują odcienie koloru niebieskiego – gdzie różnego rodzaju konstrukcje z rur budują niespotykany nigdzie indziej klimat. Zwróćcie uwagę na ten wielki kran. Wiecie skąd bierze się płynąca z niego woda? Przy wejściu do strefy możecie zauważyć kałużę, ale spokojnie nie zamoczycie w niej butów.

Co jest doktorku?

Wiemy, że najmłodsi mają naturalną ciekawość tego, co ich otacza. Dlatego pomagamy odkrywać naukowe zainteresowania dzieci. Kto wie, może za kilka lat ktoś z Was zostanie doktorem chemii albo fizyki? Już teraz zakładając białe fartuchy i okulary ochronne, możecie poczuć się jak prawdziwi naukowcy! To wszystko jest możliwe w Laboratorium Małego Odkrywcy w Epi-Centrum Nauki!

Mali odkrywcy, wielka wiedza!

Świat LABBARu to świat kolorowy, ciekawy i zaskakujący. Tu dowiecie się, czym jest wskaźnik pH i odkryjecie, że sok z czerwonej kapusty może być… niebieski!

„Albo żółty!”

Dokładnie Majko Pytajko, jednak nie zdradzajmy teraz szczegółów. Wasze palce sprawią, że drobinki pieprzu na wodzie rozstąpią się niczym Morze Czerwone przed biblijnym Mojżeszem. Tak, macie tę moc! To wszystko dzięki występowaniu napięcia powierzchniowego w cieczach i jego zmienności. Samodzielnie wytworzycie niewidzialną siłę, która uniesie kawałki papieru. Zobaczycie, jak można nadmuchać balon bez użycia ust. Wystarczy… woda i ocet! W naszym Laboratorium zjawiska fizyczne i chemiczne staną się zrozumiałe i ekscytujące. Wielki świat czeka na Małych Odkrywców!

Kamień, papier, nożyce…

Nie do końca! W Centrum Nauki Białystok poznacie właściwości materiałów, a będą to: brąz, żelazo i szkło. Jak wiecie, ludzkie ciało ma swoją temperaturę, którą można zmierzyć. Dzięki wystawie przekonacie się, że poszczególne materiały również gromadzą ciepło. W tej samej temperaturze niektóre przedmioty wydają się gorące, a inne zimne. Na własnej skórze sprawdzicie, który z materiałów ostygnie jako pierwszy. Póki co, nie możemy nic zdradzać, wszystko w swoim czasie.

Supermoce? Bardzo proszę!

Strefa „Właściwości materiałów” wprowadzi Was do świata fizyki i chemii. Porównacie właściwości sprężyste i termiczne przedmiotów. Sami przeprowadzicie naukowe eksperymenty niczym prawdziwi naukowcy. Poczujecie się jak superbohaterowie, rozniecając wirtualny ogień, badając jego temperaturę. Superbohaterką była także Maria Curie-Skłodowska, która odkryła dwa pierwiastki promieniotwórcze - rad i polon. Przy pomocy licznika sprawdzicie, jak szybko rośnie dawka promieniowania w przypadku danych materiałów. My natomiast zapewniamy, że dawka radości z pobytu w Centrum Nauki wzrośnie bardzo szybko! 

Odkrywanie tajemnic

Jeśli codziennie zadajecie mnóstwo pytań i wciąż chcecie wiedzieć więcej - ta strefa jest dla Was idealna! Opowiada o podstawach, na których opiera się inżynieria, czyli sile, ruchu, mocy i ciśnieniu. Dzięki dawnym odkryciom i wynalazkom powstało mnóstwo urządzeń opierających swoje działanie na mechanice, np. auto. W Epi-Centrum Nauki przetestujecie dawniej używany silnik parowy i jego współczesnego krewniaka. Słynne konstrukcje epoki pary nie będą już miały przed Wam żadnych tajemnic!

Zwykłe - niezwykłe

Silnik cieplny Stirlinga został opatentowany w 1816 roku, a zasady jego działania wykorzystywane są do dziś. W Centrum Nauki macie możliwość obserwowania, jak pochodząca
z gorącej pary energia cieplna przetwarzana jest w energię mechaniczną.

Lubicie karuzele? Tak się składa, że mamy tutaj jedną. Nie jest to zwykła karuzela, dzięki niej poznacie i zrozumiecie siłę Coriolisa. Poznacie także zasady działania i sprawdzicie,
jak zostaje uruchamiana bania Herona. Na przykładzie lewitującej - niczym latający dywan - piłki zbadacie, jak zmiany ciśnienia wpływają na przedmioty. Sami, kierując strumieniem powietrza, będziecie mogli sterować wysokością, na którą się ona wznosi. W Epi-Centrum Nauki nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko te, które trzeba odkryć i zrozumieć!

Elektryzujący świat nauki

Witajcie w krainie elektryczności! Wystawa „Idź z prądem” to obszar łączący epokę pary i elektryczności ze współczesnością. To właśnie dawne wynalazki umożliwiły powstanie urządzeń, bez których teraz nie wyobrażacie sobie życia! Dawniejsze „mózgi elektronowe” zajmowały ogromne przestrzenie, dziś dzięki rozwojowi techniki smartfony czy tablety możecie zmieścić w małej kieszeni spodni.

Jedno z prezentowanych stanowisk zostało zamienione w pole „pojedynku” dwóch genialnych wynalazców, którzy wpłynęli na rozwój elektryczności: Nikoli Tesli i Thomasa Edisona.
Obaj mają wiele do pokazania! Kamera filmowa, projektor, radio – to tylko niektóre z ich wynalazków. Którego z naukowców uznacie za większego geniusza?

Napięcie wzrasta

Przemierzając kolejne stanowiska Centrum Nauki w Białymstoku, koniecznie zatrzymajcie się przy generatorze Van de Graaffa. Korzystając z napędu ręcznego oraz elektrycznego, uzyskacie kilkucentymetrową iskrę elektryczną! Maszyna umożliwia także wytworzenie niezwykle widowiskowych i barwnych linii pola elektrostatycznego.

Częścią kolejnego eksperymentu jest rower. Dzięki niemu i sile swoich mięśni możecie wygenerować prąd. Na fanów motoryzacji czeka nie lada gratka – symulatory aut elektrycznych
i spalinowych! Zaobserwujcie, jak na pedał gazu reaguje jeden i drugi typ pojazdu. To co, mała przejażdżka torem „Wschodzący Białystok”?

Halo, halo?

Witajcie w świecie komunikacji! Tutaj poznacie i zrozumiecie działanie sieci telekomunikacyjnych - od tych dawnych do najnowocześniejszych. Sprawdzicie, jak to możliwe, że wiadomości i obrazy z drugiego końca świata docierają do Was w sekundę! Aby to wytłumaczyć, trzeba wrócić do korzeni, czyli telegrafu elektrycznego, który zrewolucjonizował świat.
W białostockim Centrum Nauki macie okazję go przetestować!

Akcja komunikacja

W Centrum Nauki Białystok poczujecie się jak tajni agenci, przesyłając sobie wiadomość przy pomocy alfabetu Morse’.

Przezroczyste obudowy komputerów pozwolą Wam zajrzeć w ich mechanizmy. Odkryjecie, jak działają światłowody, czyli kable optyczne przewodzące światło. Mikroskopy dostępne
na wystawie pozwolą Wam bardzo dokładnie przyjrzeć się włóknom optycznym, z których się składają. Dziś użycie światłowodów jest powszechne, to właśnie dzięki nim rozwinął się Internet oraz telefonia stacjonarna i komórkowa. Nie byłoby to możliwe bez wiedzy, doświadczeń i eksperymentów naukowców.

Jeśli rozbudziliście swoją ciekawość – zapraszamy!