Strefy

Mały może więcej? Oczywiście! I to nie tylko na placu zabaw.

W Epi-Centrum Nauki specjalnie dla najmłodszych stworzyliśmy kolorową przestrzeń edukacyjną. Miejsce to przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, czyli przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.

Zmysłek i Majka Pytajka dobrze wiedzą, że dzieci najszybciej uczą się przez zabawę, dlatego oprowadzą maluchy po wszystkich stanowiskach i powiedzą, jak korzystać z przygotowanych dla nich niespodzianek. Jest tam duży zegar, liczydło z koralików oraz labirynty z rur i dźwignia. Bajkowi przewodnicy, pokazując gigantyczne bańki mydlane i iluzje optyczne, rozbudzą w dzieciach ciekawość i dociekliwość. I jak zawsze w przystępny sposób wytłumaczą skomplikowane zjawiska i pojęcia.

Zaraz, zaraz, a kogo głaszcze po światełkach Majka Pytajka?

To robocik Receptorek – ulubieniec i pupil głównych bohaterów, który także będzie pomagał dzieciom w nauce przez zabawę i doświadczanie.

W Strefie Małego Odkrywcy znajduje się pięć obszarów tematycznych: Poznawanie i wiedza, Poznaj swoje ciało, Technika, Świat budownictwa, Energia wody oraz Laboratorium Małego Odkrywcy (LABBAR). Wszystkie doświadczenia i zabawy dostosowane są do możliwości dziecięcego spostrzegania, a przez to dają maluchom możliwość poznawania świata nauki.

Zmysłek zdradzi Wam sekret: „Nie musisz umieć czytać, by korzystać z większości stanowisk”!

Wystawa główna jest bardzo duża i równocześnie uniwersalna.

Duża, bo zmieści się tam jednocześnie aż 200 osób.

O jej uniwersalności świadczy fakt, że każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie: mali i duzi, dzieci i dorośli, uczniowie i nauczyciele.

Wystawa Główna ma powierzchnię 2 670 m2, czyli tyle, ile 50 klas szkolnych. Sporo, prawda? Na jej terenie znajduje się niemal 100 stanowisk doświadczalnych. Nie ma tam ustalonych tras zwiedzania, dzięki temu każdy będzie mógł samodzielnie zdecydować, jaką ścieżką i w jakim tempie będzie się poruszał.

Wystawa Główna obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Znajdziecie tam stanowiska z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych. Każdy z obszarów wyróżnia się scenografią, która nawiązuje do tematyki w nim prezentowanej. Jak myślicie, który z nich symbolizują koła zębate?

Rozpoczynając podróż wśród stanowisk doświadczalnych, przeniesiecie się do trochę innego świata – świata nauki przez doświadczanie. Już ponad dwa tysiące lat temu Konfucjusz powiedział: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Chcemy sprawić, żeby wizyta w Epi-Centrum Nauki na długo pozostała w Waszej pamięci i inspirowała Was do wykorzystania zdobytej wiedzy oraz doświadczeń w życiu codziennym, w pracy, w szkole i podczas zabawy.