Laboratoria

Pamiętacie bohatera filmu „Powrót do przyszłości” i jego niezwykły pojazd? Dzisiaj samochody napędzane energią elektryczną już nikogo nie dziwią i są normą – jak żarówka.

Czy często widzicie mknące chodnikiem lub ścieżką rowerową osoby na elektrycznej hulajnodze czy rowerze? Na pewno tak! Jest to coraz bardziej powszechny sposób przemieszczania się, dlatego w naszym Centrum Nauki nie mogliśmy pominąć tego tematu.

Jak działają pojazdy elektryczne?

W laboratorium elektromobilności każdy z Was dowie się, jak działają urządzenia prezentowane na poszczególnych stanowiskach doświadczalnych. Wśród nich znajdziecie hoverboard czyli deskorolkę z własnym napędem oraz żyroskopowy monocykl! Po krótkim instruktażu każdy uczestnik warsztatów będzie mógł sprawdzić działanie naszych pojazdów. Tu okaże się, czy potraficie balansować ciałem, ruszać, hamować i skręcać bez kierownicy. Niezależnie od tego, czy będzie to spokojna przejażdżka czy szalone tricki – w naszym Epi-Centrum Nauki nie zapominamy o kasku i ochraniaczach! Jesteście bezpieczni.

Niepowtarzalną przestrzeń do prowadzenia warsztatów z elektromobilności dopełnia surowy, industrialny wystrój – rodem z filmów o przyszłości.

Dodaj sobie energii!

W laboratorium energetyki zabierzemy Was w podróż do krainy elektryczności. Wspólnie dowiemy się, czym jest tajemnicza siła nazywana prądem elektrycznym i jak się ją praktycznie wykorzystuje.

Skąd ten prąd?

Pomysłowo zagospodarowana przestrzeń laboratorium składa się ze stanowisk rozmieszczonych na wielu stołach, między którymi uczestnicy warsztatów będą mogli swobodnie się przemieszczać. Znajdują się tam makiety i modele najstarszych i najbardziej nowoczesnych elektrowni.

Stoi tam również Drabina Jakubowa. Sprawdzicie, dokąd można po niej wejść?

Wszystkie elementy nie są tylko eksponatami na wystawie, ale pozwalają na przeprowadzenie ciekawych, rozwijających badań. Wytworzycie prąd elektryczny, a przy dobrej synchronizacji pracy i refleksie może uda się Wam wprawić w ruch prawdziwy silnik. Poza maszynami znajdziecie tu niezwykłe kule plazmowe, które dostarczą nam wielu niezwykłych, niespotykanych na co dzień doznań wizualnych. Poznacie dwóch rywalizujących ze sobą wynalazców – Edisona i Teslę.

Tę wiedzę szybko zamienicie na szóstki w szkole!

Laboratorium jest uzupełnieniem obszaru tematycznego o nazwie: „Idź z prądem” znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie. Będzie je można dodatkowo zwiedzać w godzinach, w których nie będą się odbywały warsztaty prowadzone przez animatorów Epi-Centrum Nauki.

WALL-E sprzątał zaśmieconą przez ludzi Ziemię, a jak będzie działał Wasz robot? To zależy tylko od Waszej wyobraźni!

Na terenie laboratorium goście Epi-Centrum Nauki będą mogli odwiedzić różne stanowiska związane z robotyką. Jednym z zadań uczestników warsztatów będzie nauka montażu robotów z przygotowanych części. Poczujecie się jak Anakin Skywalker, który zbudował droida C-3PO.

Oczywiście, na tym nie poprzestaniemy. Kolejnym krokiem będzie zaprogramowanie prostych sekwencji działań robota. Krok po kroku trzeba będzie wskazać robotowi drogę, którą ma podążyć. Warsztaty w laboratorium prowadzone będą przez wykwalifikowanego animatora, który wprowadzi dzieci w świat logicznego oraz kreatywnego myślenia.

Laboratorium stanowi uzupełnienie do większego obszaru tematycznego  o nazwie: „Strefa automatyki i robotyki”. To miejsce, gdzie można praktycznie sprawdzić swoje umiejętności. Przestrzeń laboratorium położona jest na końcu strefy w formie wyodrębnionego szklanymi ścianami pomieszczenia.   Warsztaty z robotyki rozwijają wyobraźnię, pobudzają u dzieci kreatywność i rozwijają zdolności manualne, a przede wszystkim wprowadzają młody umysł w świat programowania.

Gotowi do zabawy z robotami? Zapraszamy!

Majka Pytajka ma do Was pytanie: „Gdzie się nosi białe fartuchy”?

W laboratoriach! Tam, gdzie poznaje się tajniki świata przyrody i techniki.

W Epi-Centrum Nauki stworzyliśmy miejsce, gdzie będziecie mogli jednocześnie bawić się i eksperymentować. Każdy z Was, jak prawdziwy naukowiec, będzie mógł stworzyć nowe kolory, zbudować wulkan i wywołać tęczę. Jak powszechnie wiadomo, dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość. Najlepszym sposobem na jej zaspokojenie są eksperymenty. Mimo, że niektóre mogą wydawać się trudne, chociażby te związane z fizyką lub chemią, Zmysłek i Majka Pytajka z przyjemnością pomogą Wam w ich wykonaniu.

Eksperymenty dają dużo radości i zabawy, a co najważniejsze, mają wartość edukacyjną. Rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego i przyczyniają się do poszerzenia horyzontów myślowych małego odkrywcy. Zdobyte we wczesnym dzieciństwie umiejętności i wiedza  staną się inspiracją i pomostem do pokonywania kolejnych szczebli edukacji.

Zmysłek już poznał Laboratorium Małego Odkrywcy. Teraz pora na Was! W tej nowatorsko przemyślanej przestrzeni będziecie przeprowadzać doświadczenia, eksperymenty i brać udział w warsztatach. Majka Pytajka lubi siedzieć przy wysokim owalnym stole z wydzielonym w środku miejscem dla prowadzących. Wiecie dlaczego? Bo stamtąd wszystko doskonale widać!

W zajęciach jednocześnie może uczestniczyć 16 osób. Każde dziecko dostanie fartuszek i okulary ochronne. Przy każdym miejscu siedzącym zamontowany jest tablet, na którym wyświetlane są opisy poszczególnych eksperymentów.

Zajęcia w LABBARZE przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci z początkowych klas szkół podstawowych. W trakcie godzinnych zajęć uczestnicy wykonują kilka doświadczeń z użyciem bezpiecznych substancji i odczynników. Młodzi naukowcy wykonują wszystkie doświadczenia samodzielnie lub z pomocą opiekuna, zgodnie ze wskazówkami i instrukcjami przekazanymi przez prowadzących. Spotkania w laboratorium odbywają się we wtorki, czwartki i soboty.

I jeszcze jeden sekret: Niedaleko znajduje się norka Receptorka, na pewno go tam spotkacie!

Zapraszamy!