Epi-Centrum Nauki świętowało 3. urodziny podczas Festiwalu Doświadczeń!

Festiwal doświadczeń 3 urodziny epicentrum nauki

To już trzy lata, odkąd Epi-Centrum Nauki otworzyło swoje podwoje dla wszystkich ciekawych świata i spragnionych wiedzy. Z tej okazji, w pierwszy weekend września 2023 roku, zorganizowaliśmy niesamowity Festiwal Doświadczeń, na którym nie zabrakło magii, zabawy i nauki. Przez dwa dni (2-3 września) nasze centrum zamieniło się w tętniące życiem królestwo nauki, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Świętowało razem z nami aż 195 młodych odkrywców, którzy z entuzjazmem brali udział w różnorodnych warsztatach, grach i animacjach. W sumie przygotowaliśmy 12 ekscytujących warsztatów, które pozwoliły uczestnikom odkrywać naukę w kreatywny i interaktywny sposób. Nie zabrakło też okazji do zwiedzania naszych wystaw i eksponatów pod okiem naszych wykwalifikowanych edukatorów.

  • Oto niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników:

    🔬 **Warsztaty sensoryczne i animacje w Strefie Małego Odkrywcy** - To spotkanie skierowane było do najmłodszych eksperymentatorów, którzy własnoręcznie wytwarzali tajemnicze masy plastyczne o różnych kształtach i fakturach. Te elastyczne, kolorowe dzieła nie tylko cieszyły oko, ale także pozwoliły na dalszą zabawę w domu. Po warsztatach czas na animacje, zabawy, konkursy, a nawet rozbijanie urodzinowej piniaty – wszyscy bawili się doskonale.

    🖨️ **Warsztaty druku 3D** - Uczestnicy tworzyli trójwymiarowe modele za pomocą długopisów 3D. To wyzwanie wymagało precyzji, cierpliwości i zdolności plastycznych, które uczestnicy mieli w nadmiarze. Tworzyli trójwymiarowe okulary, ślimaki, motyle, a nawet własne, oryginalne projekty.

    🔍 **Warsztaty mikroskopowe** - Pod mikroskopem, uczestnicy odkrywali tajemnice małych mieszkańców parków i lasów, takich jak żuki, chrząszcze, pszczoły i inne owady. Czułki, odnóża, pancerze, skrzydełka - mogliśmy się wszystkiemu przyjrzeć bardzo dokładnie, w dużym powiększeniu.

    🍳 **Warsztaty kuchni molekularnej** - To połączenie sztuki kulinarnej z nauką. Specjalnie przygotowane na Festiwal Doświadczeń warsztaty przekształciły część sali wystaw w naukową kuchnię pełną doświadczeń. Jak przygotować molekularny makaron? Czy możemy sami przygotować musującą wodę sodową? Na czym polega proces sferyfikacji? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy wspólnie z uczestnikami warsztatów.

Po każdym z warsztatów razem z naszymi gośćmi przemierzaliśmy przestrzeń Wystawy Głównej, zatrzymując się przy naszych stanowiskach doświadczalnych. W strefie Ekscytujących Technologii, razem z Petrosem Psyllosem, zastanawialiśmy się nad prawdziwą naturą sztucznej inteligencji i jej potencjalnymi zastosowaniami. Natomiast w przestronnej strefie „Idź z Prądem” mieliśmy okazję rywalizować o nagrody w interesującej grze dotyczącej projektu 3W: woda-wodór-węgiel, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Czy wodór ma smak? Czy grafit przewodzi prąd? Czy w naszych mózgach jest woda? To tylko niektóre pytania, z którymi zmierzyli się uczestnicy naszej gry.

Celem Festiwalu Doświadczeń było inspirowanie dzieci, młodzieży i ich opiekunów do eksperymentowania oraz odkrywania fascynujących aspektów nauki i technologii. To wyjątkowy sposób na uczczenie urodzin Epi-Centrum Nauki, i już nie możemy doczekać się kolejnej edycji.

Tymczasem serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych wystaw. Wracamy po krótkiej przerwie już 19 września!

Scroll to Top