Otwarcie wystawy czasowej „Od piasku do szkła”

Wystawa od piasku do szkła w EpiCentrum Nauki

Od 15 marca w Epi-Centrum Nauki można obejrzeć niecodzienną wystawę pt. „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie”. Zwiedzających zaskoczy wielość eksponatów i interaktywna forma. To już 6 lokalizacja wystawy, którą do tej pory obejrzało przeszło 100 tys. osób.

Oficjalne otwarcie wystawy wzbogacono o atrakcyjne pokazy tłuczenia i palenia różnych rodzajów szkła, w których udział wzięli uczniowie białostockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” powstała w efekcie współpracy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu z NSG Group, jednego z największych producentów szkła na świecie. Od 2020 roku jest prezentowana w rozmaitych miejscach. Początkowo był to Sandomierz, który słynie z tradycji szklarskich i w którym znajduje się huta szkła. Później przyszedł czas na Krosno, Kraków, Skierniewice czy Toruń. Liczba zwiedzających przekroczyła już 100 tys., co wskazuje nie tylko na popularność, ale i atrakcyjność wystawy.

„Od piasku do szkła” to przekrojowa ekspozycja, która przybliża bogatą i barwną historię produkcji szkła w Polsce oraz jego historyczne, a także współczesne zastosowania. Wśród wielu eksponatów znalazły się m.in. różne rodzaje szkła produkowanego na co dzień przez NSG Group, odzież hutnicza, a także interaktywna makieta sandomierskiego pieca float.

Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co jest dla nas prawdziwym powodem do dumy, ale i motywacją do podejmowania podobnych przedsięwzięć. Wiedza, którą dysponujemy okazała się godna uwagi wielu ludzi, więc dzielimy się nią przy każdej okazji. Do sukcesu oczywiście przyczynił się fakt współpracy z lokalnymi instytucjami kultury, zawsze chętnie przez nas podejmowaną. Przed nami wystawa w Białymstoku, z którą wiążemy duże nadzieje – mówi Sławomir Ptak, Dyrektor Oddziału Pilkington IGP w Białymstoku i Ostrołęce.

Wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” będzie eksponowana na terenie Wystawy Głównej, w sali wystaw czasowych. Powstała ona z myślą o idei nowoczesnego muzeum – muzeum partycypacyjnego, w którym zwiedzający mogą wejść w pełną interakcję z treścią wystawy, dzielić się nią, a zarazem współtworzyć jej przekaz. Innowacyjny charakter wystawy „Od piasku do szkła” pozwala, by stała się przestrzenią dla edukacji muzealnej opartej na zaangażowaniu, doświadczeniu i elementach zabawy. Wspomniany charakter ekspozycji doskonale wpisuje się w działalność Epi-Centrum Nauki, które pozwala uczyć się przez doświadczanie oraz doskonałą zabawę.

Propozycja wypożyczenia interaktywnej wystawy dotyczącej technologicznego procesu wytwarzania szkła, którą otrzymaliśmy ze strony przedstawicieli Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, od początku nas zainteresowała. Epi-Centrum Nauki, podobnie jak inne centra popularyzujące naukę, jest miejscem związanym z edukacją, poznawaniem otaczającego nas świata i rządzących nim zjawisk. Wielkie naukowe odkrycia, poznawane w doświadczalny sposób właściwości różnych materiałów mają często związek z różnymi procesami technologicznymi. Centrum popularyzacji nauki jest więc doskonałym miejscem do prezentowania wystawy związanej z historią, zastosowaniem i technologią produkcji szkła – mówi Marek Jurzysta, Kierownik Działu Popularyzacji Nauki Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Wstęp na wystawę będzie możliwy dla zwiedzających Epi-Centrum Nauki, tzn. że każda osoba posiadająca bilet na Wystawę Główną lub Strefę Małego Odkrywcy może dodatkowo obejrzeć tę wystawę czasową.

Czasu na zwiedzanie jest sporo, bo aż 6 miesięcy, do 13 września 2023 roku.

Zapraszamy 🙂

 

Scroll to Top